مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی (جراحی بینی)
18 فروردین 1397

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی (جراحی بینی)

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی (جراحی بینی)

حال که عمل جراحی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید، باید بدانید که مراقبت‌های بعد از عمل در نتیجه نهایی نقش به سزائی دارند. این موضوع در روزها و هفته‌های اول اهمیت بیشتری می‌یابند.

مهمترین مساله ضربه نخوردن بینی حتی در حد ملایم است. توضیحات و توصیه‌های زیر به شما در این امر کمک می‌کند:

معمولا در چند ساعت اول کلینیک یا بیمارستان بستری هستید که در این مدت پرستاران مراقب شما هستند.
در 24 ساعت اول کاملا استراحت کنید. در این مدت اگر قصد دارید از جایتان بلند شوید حتما با کمک دیگران باشد چون ممکن است سرگیجه داشته باشید.
اگر بعد از جراحی احساس تهوع می‌کنید نگران نباشید، سعی کنید در حد تحمل مایعات مصرف کنید و از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید.
در هنگام خوابیدن سعی کنید بیشتر به پشت بخوابید و چند بالش بیشتر زیر سر خود بگذارید.
داخل بینیتان پانسمان (تامپون) است، زمان بیرون آوردن آن به شما اطلاع داده می‌شود. این تامپوم‌ها کوچک بوده و درآوردن آن درد چندانی ندارد.
پانسمان زیر بینی را در صورت آغشته شدن به خون و یا ترشحات می‌توانید تعویض کنید ولی به هیچ عنوان تامپون داخل بینی و محافظ روی آن (اسپلینت) دست نزنید.
بخیه‌ها و اسپلینت روی بینی معمولا در روز 6 یا 7 برداشته می‌شوند.
از روز بعد از عمل شستشوی بینی را به آهستگی با سرم نمکی و با استفاده از سرنگ 2 سی‌سی و یا دیگر وسائل شستشو دهنده دیگر شروع کنید. می‌توانید با احتیاط از گوش‌پاک‌کن خیس جهت تمیز کردن قسمتهای پائین داخل بینی استفاده کنید.
به مدت 10 روز از فین کردن خودداری کنید و از بلند کردن اجسام سنگین، خم‌شدن و زور زدن پرهیز نمائید.
از خندیدن، خوردن غذاهای جویدنی و انجام مکالمات طولانی تا دو هفته خودداری کنید.
از مسواک نرم استفاده کنید و دندانهای بالا را با ملایمت مسواک بزنید.
در هنگام عطسه سعی کنید با دهان باز عطسه کنید.
از انجام ورزش‌های هوازی ( که ضربان قلب را از 90 در دقیقه بالاتر می‌برد) تا 4 هفته، شنا و ورزش‌هایی که احتمال برخورد در آن‌ها وجود دارد تا دو ماه اجتناب کنید. هر ضربه در طول این مدت می‌تواند سبب جابه‌جا شدن استخوانهای بینی شود.
از آنجائیکه حرارت باعث تورم بینی می‌شود تا 6هفته از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا لامپ‌های آفتابی و حضور در سونا پرهیز کنید.
به خاطر داشته باشید که شدت تورم در دو طرف بینی متفاوت است حتی اگر کار مشابهی در دو طرف انجام شده باشد. در صورت تفاوت میزان کبودی و تورم در دو طرف نگران نباشید.
چسبی که روی بینی شما قرار می‌گیرد جهت کمک به کاهش تورم و چسبیدن پوست به اسکلت بینی است. چسب را باید تا حد امکان خشک نگه دارید. حمام کردن به صورت شستشوی موها از پشت و شستشوی جداگانه بدن بدون خیس شدن صورت در هفته اول موردی ندارد. صورت خود را می‌توانید با استفاده از دستمال مرطوب تمیز کنید.
استفاده از لنزهای تماسی از روز شوم مجاز است ولی حداقل به مدت 6 هفته از زدن عینک خودداری کنید.
احتمال کبودی بعد از عمل وجود دارد به خصوص در افرادی که پوست نازک و یا استخوان‌های محکمی دارند، ولی حداکثر ظرف مدت 7 الی 10 روز برطرف می‌گردد. می‌توانید بعد از روز سوم از لوازم آرایشی استفاده نمائید.
در طول یک هفته بعد از عمل از لباسهایی استفاده کنید که راحت بوده و از جلو یا پشت بسته می‌شوند. از پوشیدن تی‌شرت، یقه‌اسکی و لباس‌هایی که از سر پوشیده شوند خودداری کنید.
با توجه به تغییر در مقدار و جهت جریان هوا بعد از عمل چند هفته فرصت لازم است تا به احساس جدید خود هنگام تنفس عادت کنید.
بینی شما تا چند هفته پس از عمل ممکن است بی حس باشد که برگشت آن در ناحیه سر بینی معمولا طولانی‌تر است. زمانی‌که نوک بینی بی‌حس است آن را بزرگتر احساس می‌کنید. (مشابه احساسی که بعد از بی‌حسی دندانپزشکی در لب خود دارید )
فرم بینی شما در روزها و هفته‌های اول مشخص نیست، بنابراین از وسواس زیاد مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمائید. همچنین در این مدت به هیچ کس اجازه ندهید  در مورد بینی شما قضاوت کند. 
 

                                                                                          با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما


rinoplastia
 • دستورات مهم قبل و بعد از جراحی آب مروارید (کاتاراکت)
  ادامه ...
 • مراقبت های بعد از جراحی گوش
  ادامه ...
 • مراقبتهای بعد از عمل جراحی لوزه
  ادامه ...
 • مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی (جراحی بینی)
  ادامه ...
 • آموزش به بیماران کاتاراکت
  ادامه ...
شماره های تماس : 05138451762-5 مشهد، خیابان سناباد ، بین سناباد 51 و 53 پلاک 459