سپتو پلاستی
 سپتو پلاستی

سپتو پلاستی

سپتو پلاستی چیست؟

سپتوم دیواره استخوانی و غضروفي است که باعث تقسیم بینی شما به دو بینی متفاوت مي شود. انحراف بيني هنگامی رخ می دهد که سپتوم شما به سمت یک طرف بینی منحرف می شود.

بعضی از افراد با انحراف ديواره متولد می شوند، اما در برخي موارد انحراف می تواند ناشی از آسیب به بینی شما باشد. اغلب افراد مبتلا به سپتوم دارای یک مجراي بینی هستند که بسیار کوچکتر از دیگران است و می تواند مشکل تنفسي ایجاد کند. علائم دیگری از انحراف ممکن است شامل خونریزی بینی و درد صورت باشد. جراحی تنها راه برای رفع انحراف مي باشد.

Septoplasty
 یک روش جراحی برای تصحیح یک جداره متخلخل است. سپتوپلاستی ،سپتوم را اصلاح می کندو اجازه می دهد جریان هوا بهتر از طریق بینی شما عبور كند.

آماده سازي بيمار:

پزشکتان ممکن است از شما بخواهد تا دو هفته قبل از جراحی مصرف داروهای خاصی را متوقف کنید. این داروها ممکن است شامل آسپیرین (بوفرین)، ایبوپروفن (Advil) و سایر رقيق كننده های خون باشد. این کار برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی بیش از حد در طول و بعد از عمل انجام می شود.اگر به داروهای خاصي حساسیت داشته یا سابقه ای از مشکلات خونریزی دارید به پزشک خود اطلاع دهيد.

از شب قبل عمل از خوردن یا نوشيدن پرهيز كنيد. این امر به شما در جلوگیری از استفراغ و خفگی کمک می کند.

پزشكتان ممکن است قبل از عمل از بینی شماعکس بگیرد. مقایسه عکس ها قبل و بعد از این روش می تواند به شما کمک کند که چگونگی تغییر بینی خود را ببینید.

روش Septoplasty
با توجه به پیچیدگی شرایط، یک سپتوپلاستی از 30 تا 90 دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود.در طي اين مدت شما تحت بیهوشی عمومی قرار داريد.


خطرات احتمالی یک سپتوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

    خون ریزی
    زخم
    سوراخ شدن سپتوم
    تغییر رنگ بینی شما
   كاهش احساس بویايي 

خونریزی بیش از حد و عفونت احتمال خطرات هر جراحی را ممکن می سازد.تميز نگه داشتن بینی و راههاي هوايي اغلب می تواند این خطرات را کاهش دهد.

دوران نقاهت septoplasty

Septoplasty معمولا به عنوان یک فرآیند سرپایی انجام می شود مگر اینکه عوارض عمده ایجاد شود. این بدان معنی است که وقتی بیهوشی از بین می رود، شما قادر خواهید بود که در همان روز  به خانه برگردیدپانسمان می تواند یک یا دو روز پس از جراحی برداشته شود. پزشک شما همچنین داروهای ضد درد را در صورت نیاز تجویز می کند.

شما همچنین باید فعالیت بدنی خود راتا چندین هفته پس از جراحی محدود کنید تا تورم به حداقل برسد. این شامل اکثر ورزشهاي شدید مانند بلند کردن وزنه ها و بازی کردن با توپ ميباشد. این فعالیت ها می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و منجر به خونریزی شدید شود.

نکاتی برای بازیابی سریع تر عبارتند از:

    بالا بردن سر در شب براي كاهش تورم
    حداقل سه روز پس از جراحی بینی خود رابالا نکشید
    پوشیدن پیراهن هایی که دكمه هادر جلوی آن قرار دارد، بنابراین شما نباید لباس را روی سر خود بکشید
زخم در بینی شما نسبتا سریع بهبود يافته و در مدت کوتاهی پس از عمل، تنفس شما نيز بهبود می یابد. با این حال، روند بهبود کلی می تواند کند باشد. غضروف و دیگر بافت های بینی می تواند یک سال طول بکشد تا کاملا به شکل جدیدی برسد.

اکثر افراد بعد از جراحی علائم خاصي ندارند. با این حال، در بعضی موارد بافت غضروفی و بافت بینی در طول زمان تغییر می کند و ميتواند مجدداجریان هوا را از طریق بینی متوقف کند. این به این معنی است که جراحی دوم برای تغییر شکل بینی و سپتوم لازم است.


 


 • دستورات مهم قبل و بعد از جراحی آب مروارید (کاتاراکت)
  ادامه ...
 • مراقبت های بعد از جراحی گوش
  ادامه ...
 • مراقبتهای بعد از عمل جراحی لوزه
  ادامه ...
 • مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی (جراحی بینی)
  ادامه ...
 • آموزش به بیماران کاتاراکت
  ادامه ...
شماره های تماس : 05138451762-5 مشهد، خیابان سناباد ، بین سناباد 51 و 53 پلاک 459